DRUH Nowy - (WZFO)

druhnowy 03 zw

Druh Nowy - makieta aparatu znajdująca się w Muzeum Fotografii w Krakowie

W zbiorach polskiego sprzętu fotograficznego Muzeum Fotografii w Krakowie znajduje się bardzo interesujący obiekt – drewniany model aparatu (makieta) noszący nazwę Druh Nowy. Nazwa nawiązuje do popularnego Druha, z wyglądu jednak bardziej przypomina aparat Ami.
W katalogu wydanym przez Muzeum można przeczytać:
Makieta aparatu fotograficznego Druh Nowy, 1960-1964, Warszawskie Zakłady Fotooptyczne, 9,0x13, 5x8,3. Makieta aparatu fotograficznego skrzynkowego na błonę zwojową typu 120. Korpus wykonany z drewna (jednolity) o krawędziach pokrytych czarnym lakierem i ściankach oklejonych płótnem introligatorskim o fakturze imitującej skórę.
Na czołówce aluminiowa plakietka z wykonanymi czarną farbą napisami: Druh/nowy/AMIKAR f=75.
Obiektyw (imitacja) w oprawie wykonanej z polerowanego aluminium o przednim pierścieniu lakierowanym na czarno z zamocowaną szklaną soczewką.
Migawka o dwóch nastawieniach M i B (otworkowa, prawdopodobnie z aparatu Druh Synchro).
Celownik lunetkowy, wbudowany w górną część korpusu.

[Marek Maszczak, Polski Sprzęt Fotograficzny z lat 1954 - 1995 w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Kraków 2006, s. 37]

Niewiele, niestety, wiadomo o tej konstrukcji. Czy aparat ten po uruchomieniu jego produkcji seryjnej miał stać się następcą Druha, czy też może kolejnym modelem aparatu Ami?

Próba wyjaśnienia tej zagadki przedstawiona została w książce Polskie aparaty Fotograficzne. Historia produkcji.

druhnowy11 zw

Druh nowy i ami 66 - podobieństwa i różnice