Aparat do dagerotypów - (Jan Gloisner)
Szkic aparatu Daguerre’a zamieszczony w wydanym w Paryżu w sierpniu 1839 roku podręczniku Opisanie praktyczne sposobu wyrabiania Daguerrotypów przez Daguerre’a. Był on zapewne podstawą do sporządzenia przez Gloisnera własnego aparatu do wykonywania dagerotypów.
Aparat do wykonywania dagerotypów
W jak donosił dziennik Gazeta Lwowska w roku 1841 "Dr. Med. i profesor historyi naturalnej i fizyki tutejszego uniwersytetu (Lwowskiego) p. Gloisner" za pomocą aparatu przez siebie sporządzonego, jako pierwszy we Lwowie, wykonywał dagerotypy - "obrazy architektoniczne".
Jan Gloisner był z pewnością jednym z pierwszych polskich dagerotypistów, był on również jednym z pierwszych (obok między innymi Andrzeja Radwańskiego) który używał do tego celu własnoręcznie zbudowany aparat.
Jan Gloisner |
Informacja prasowa z 1921 roku |
"... według niedokładnych opisów z pism publicznych sporządzonego..." - w 1840 roku ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika Daguerre'a, zatytułowane Daguerreotyp i dijorama, czyli dokładny i autentyczny opis postępowania i aparatu mojego, do utrwalenia obrazów ciemnicy optycznej (camera obscura)...
Podręcznik, oprócz opisu procesu wyrobu dagerotypów, zawierał również dokładny opis aparatu.
Egzemplarz podręcznika ze zbiorów Biblioteki Narodowej www.polona.pl