K-28 - (Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i spółka S.A. - PZO. S.A.)

kolberg 03

Uniwersalny fotokarabin lotniczy produkowany na licencji francuskiej.

Fotokarabiny czyli aparaty (kamery) fotograficzne służące do rejestracji celności strzału wprowadzono do szkolenia w lotnictwie polskim w 1926 roku. Początkowo szkolenia prowadzone były przy użyciu sprzętu importowanego. 

W 1927 roku - na zlecenie Departamentu Lotnictwa MSWojs - Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i Ska Spółka Akcyjna w Warszawie rozpoczęła prace nad uruchomieniem produkcji krajowej lotniczych aparatów fotograficznych (fotokarabinów). W tym samym roku zakupiono od francuskiej firmy Optique et Precision de Levallois w Paryżu (późniejszego akcjonariusza spółki)  licencję na produkcję aparatu oznaczonego nr 23/27 i rozpoczęto jego produkcję. Aparat otrzymał polskie oznaczenie: K 28.

kolberg 02a

Sposób mocowania fotokarabinu K-28 z karabinem maszynowym Vickers

Zgodnie z zawartą umową licencyjną Fabryka Aparatów Kolberga produkowała elementy optyczne aparatu, natomiast obudowę i elementy mechaniczne importowane były z Francji.

  

 Fotokarabin K-28 (w metalowej aerodynamicznej obudowie) umieszczony nad karabinem maszynowym VICKERS wzór F w samolocie Farman-Goliath

 Fotokarabin K-28 był sprzętem uniwersalnym - mógł być montowany zarówno na stanowiskach stałych - pilota, jak i ruchomych - obserwatora. Wyposażony był w dwa obiektywy - główny - służący do rejestracji celności strzałów, oraz dodatkowy - boczny, służący do rejestracji czasu oddania strzału.

kolberg 04

 

 

Producent

Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i Ska Spółka Akcyjna w Warszawie

(od 27.05.1931 roku Polskie Zakłady Optyczne S.A.)

Nazwa aparatu K-28
Rodzaj aparatu lotniczy aparat fotograficzny do rejestracji celności strzałów
Rodzaj materiału negatywowego standardowe błony zwojowa o szerokości 6 cm, w odcinkach na 15 klatek lub na 12 klatek (ładunki handlowe - błony  typu 120)
Format negatywu 6 x 4,5 cm
Lata produkcji 1933 - 1934
Korpus aparatu metalowy
Obiektyw "główny"
o ogniskowej f=165mm, 1:5
Obiektyw dodatkowy dodatkowy obiektyw boczny służący do rejestracji obrazu tarczy zegara - "określenie czasu zestrzelenia przeciwnika"
Migawka ok. 1/150 s
Masa własna 3,5 kg
Liczba wyprodukowanych sztuk
ok. 220
Cena (1933 rok)

2.150 zł

 

Zdjęcia aparatu K-28 oraz szczegółowe informację zaczerpnięto z artykułu Marcina Skrzypacz zamieszczonego na stronie: http://www.weu1918-1939.pl/fotokarabin-k28/.

Materiały zamieszczono za zgodą administratora strony www.weu1918-1939.pl

kupujemy