Aparat do zdjęć seryjnych - (Piotr Lebiedziński)

 

Zestaw do rejestracji faz ruchu

Około roku 1895 Piotr Lebiedziński skonstruował oryginalny aparat, przy użyciu którego można było wykonać zdjęcia seryjne z częstotliwością 14 zdjęć na sekundę. Aparat wykonywał 5 zdjęć na jednej kliszy szklanej. Klisza po naświetleniu opadała do specjalnego zasobnika, po czym kolejne zdjęcia wykonywane były na kliszy następnej. Do aparatu zbudowany został specjalny projektor,umożliwiający projekcję poszczególnych zdjęć - faz ruchu.

Nie dysponujemy, niestety zdjęciami, rysunkami, przedstawiającymi aparat.

Podobną technikę zapisu kilku zdjęć na jednej kliszy zastosował Lebiedziński w skonstruowanym w 1919 roku (razem ze Stanisławem Śliwińskim) aparacie do projekcji stałej i ruchomej - CYKLOSKOPIE.

 

 CYKLOSKOP - zdjęcie z 1919 roku

lebiedzinski klisze

"Dzięki zastosowaniu specjalnej emulsji do klisz, używanej przy wyrobie przeźroczy, udało się zmniejszyć, bez szkody dla  wyraźności projekcji wymiary obrazów do formatu 18 x 24 mm (zamiast używanego zwykle 85 x 85 mm), co pozwoliło na umieszczenie 8 (ewentualnie 24) obrazów na jednej wspólnej kliszy. (...) Obrazy do przezroczy umieszczone są na jednej kliszy w formie gwiazdy, klisza zaś za pomocą zwykłego kontaktu obraca się automatycznie" - z informacji prasowej z 1919 roku    

Lebiedzinski cykloskop

kupujemy