Atelier Nysa - miejsce poświęcone nyskim fotografom
Portal fotomuzeum.pl prowadzony jest przez mieszkańca Nysy, dlatego na portalu nie mogło zabraknąć informacji o nyskich fotografach.
Nysa - widok z kościoła garnizonowego. Zdjęcie zostało wykonane pomiędzy 1886 a 1894 rokiem
okres dagerotypii
Nysa była ważnym ośrodkiem rozwoju dagerotypii na Śląsku.
Na przełomie lat 1839/1840 Theodor Goldammer wykonał w Nysie pierwszy dagerotyp. Dagerotyp ten, pokazany został na "Piątej wystawie wyrobów ojczystej myśli technicznej", otwartej w dniu 23 maja 1840 roku we Wrocławiu.
Niestety nie wiadomo co dagerotyp ten przedstawiał. Wiadomo tylko tyle, że był to "rysunek zdjęty z odległości 3.000 stóp".
Kolejnym dagerotypistą nyskim był Robert Jüttner.
W 1843 roku zawiadamiał w Neisser Erzähler: "Miejscowej szlachcie, a także wielce szanownej publiczności donoszę uniżenie, że od dnia dzisiejszego, codziennie w godzinach od 9 rano do 6 po południu, gotowy jestem do wykonywania portretów dagerotypowych w ciągu 10 do 25 sekund w ogrodzie Saluza. Cena udanego, oprawionego zdjęcia na okrągłej paryskiej płycie o średnicy 4 1/3 cala wynosi 3 talary".
Wykonywał on dagerotypy aż do roku 1850.
Kolejnym dagerotypistą był A. Koschützky - dagerotypista wędrowny, przebywający w Nysie latem 1843 roku. Był on również mechanikiem, oprócz innych przyrządów mechanicznych konstruował także aparaty dagerotypowe. Był to więc, z pewnością, jeden z pierwszych konstruktorów tego typu aparatów na Śląsku. Atelier swoje urządził w domu pana Patzaka przy ul. Celnej.
Następnym dagerotypistą odwiedzającym Nysę był Louis Birk z Jeleniej Góry (wrzesień 1843 rok). Usługi swoje świadczył w ogrodzie pana Bartscha, następnie w ogrodzie Reulanda, po czym w altanie miejskiej.
W kolejnym roku Birk ponownie przybył do Nysy i usługi swoje świadczył w ogrodzie pana Moeckego (lipiec) oraz na werandzie trzeciego piętra domu aptekarza Welzela przy ul. Celnej (sierpień).
W maju 1849 roku odwiedził Nysę wędrowny dagerotypista Joseph König. Atelier swoje urządził w Friedrichstadt (Nysa - Radoszyn) przy Breitestrasse w ogrodzie Riegera.
Niestety, prawdopodobnie nie zachował się żaden z dagerotypów wykonanych w Nysie.
Opracowano na podstawie:
Zygmunt Wielowiejski - Początki fotografii na Opolszczyźnie, Opolski Rocznik Muzealny nr XIX/2012
Wanda Mossakowska - Początki fotografii w Polsce. Czas dagerotypii, Dagerotyp nr 22/2013,
oraz w szczególności Forum Nysa http://forum.nysa.pl
Wyczerpujące informacje o działających w Nysie fotografach znajdują się w książce Zygmunta Wielowiejskiego Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939x.
x - więcej informacji pod zakładką SKLEP