START I - (WZK)

START I z Warszawskich Zakładów Kinotechnicznych.

Zdjęcie Starta I zamieszczone w artykule prasowym opublikowanym w Tygodniku Demokratycznym (maj-czerwiec 1954 rok)

Powyżej, próba wykonania podobnego zdjęcia.

Aparat fotograficzny. Małe zgrabne pudełko połyskujące niklem i czarnym lakierem. Przedmiot marzeń setek tysięcy młodych i dorosłych ludzi.
Do niedawna nie mogliśmy nawet marzyć o produkcji aparatów fotograficznych w kraju, gdyż przemysł nasz nie był przygotowany do wykonania tak trudnego zadania.
Dzięki jednak ogromnemu postępowi technicznemu jaki poczyniliśmy w ostatnich latach, możemy dziś nie tylko myśleć o polskich aparatach fotograficznych, lecz je produkować. Jeszcze w tym roku ukażą się na rynku pierwsze polskie aparaty fotograficzne i to nie byle jakiej klasy, bo „lustrzanki” dwuobiektywowe, przypominające popularne niemieckie „Reflekty II”, „Rolleicordy” czy radzieckie „Lubitiele”. Aparaty te będą stosunkowo niedrogie, a więc dostępne dla wielu miłośników fotografii. Produkować je będziemy w Warszawskich Zakładach Kinotechnicznych. Otrzymały one nazwę „Start I”    

(Tygodnik Demokratyczny)

Budowa aparatu Start I nawiązuje do budowy niemieckiego Rolleicorda, migawka wzorowana jest na rosyjskim Liubitelu.

 

Start I - pierwszy wyprodukowany po II Wojnie Światowej aparat fotograficzny.

Montaż pierwszego aparatu Start I ukończony został w dniu 28 grudnia 1953 roku. Dzień ten można zatem uznać za dzień odrodzenia po II wojnie światowej polskiego przemysłu fotooptycznego.    

Aparaty Start I wyprodukowane zostały w ilości ... 5 sztuk. Na zdjęciach aparat posiadający numer 4.

28 grudnia wieczorem przy lampach warsztatowych inż. Lisowski fotografował po raz pierwszy aparatem Start I robotników, którzy montowali cztery dalsze sztuki.

Jak wypadną zdjęcia? Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na rezultaty swej pracy… Jakaż to była radość, gdy okazało się że zdjęcia mimo złych warunków oświetleniowych wyszły zupełnie dobrze.

(Start I znaczy  ruszamy, T.Stec, Dziennik Polski, kwiecień 1954 roku)
 
Poniżej zdjęcie które wówczas wykonano.

Montaż aparatów START - jedno z pierwszych zdjęć wykonanych aparatem Start I. Zdjęcie to zamieszczone zostało w miesięczniku Fotografia nr 3 z 1954 roku. A poniżej fotografia wykonana z oryginalnej kliszy.

 

Na zdjęciu: p. Stanisław Wygoda, Paszkowski oraz Stankiewicz

 

 Start I i Start z pierwszej partii produkcyjnej (WZK). Aparaty podobne, lecz nie identyczne.

 

 Ostatnia zmiana: 21.10.2017

Czytany 1449 razy