CUNICA - (WZFO)

CUNICA - aparat zagadka

 

Nazwa CUNICA
Producent Warszawskie Zakłady Foto-Optyczne (WZFO)
Lata produkcji ?
Rodzaj aparatu skrzynkowy aparat celownikowy, wykonujący 36 zdjęć w formacie 24 x 36 mm na małoobrazkowej błonie zwojowej typu 135, przewijanej z kasety do kasety
Korpus aparatu metalowy (odlew ciśnieniowy ze stopu lekkiego)
Obiektyw EUKTAR 1:2,8/45, trzysoczewkowy anastygmat, przysłona irysowa o wartościach od f/2.8 do f/22 ze skokiem 1 EV, przednia soczewka pokryta warstwą przeciwodblaskową (P), niewymienny 
Migawka centralna trzysektorowa, o czasach otwarcia od 1/10 do 1/250 + B, naciąg migawki z jednoczesnym przesuwem błony filmowej, wyzwalana spustem lub za pomocą wężyka spustowego
Celownik lunetkowy, o powiększeniu 0,8x
Nastawianie ostrości manualne według skali metrycznej poprzez obrót pierścieniem obiektywu
Gniazdo statywowe 3/8''
Licznik wykonanych zdjęć
Wskaźnik rodzaju filmu
Stopka i gniazdo do mocowania lamp błyskowych (X)
Blokada zabezpieczająca przed podwójnym naświetleniem lub opuszczeniem nie naświetlonej klatki zdjęciowej
Aparat wyposażony w światłomierz

 

Fragment folderu reklamowego, importera aparatów - przedstawiający aparat CUNICA

W 1961 roku Wojciech Tuszko w artykule pt. Kierunki rozwoju polskiego przemysłu fotograficznego opisując sytuację i zamierzenia Warszawskich Zakładów Foto - Optycznych donosił "A jakie są zamierzenie? Nie spodziewajmy się rewolucji. Zakłady nadal będą rozwijały ten sam profil produkcji. (…) FENIX zmieni nieco swą postać - pozostanie aparatem małoobrazkowym z migawką centralną, ale o zmienionej konstrukcji. Kilka modeli tego aparatu otrzyma prawie jednakową formę zewnętrzną - różnić się będzie jednak wyposażeniem. Będzie więc FENIX "bez niczego", FENIX  z dalmierzem, FENIX ze światłomierzem, FENIX z migawką półautomatyczną itd. - podobnie jak obecnie w znanej serii aparatów Werra."

Po roku już jednak, decyzją "kierownictwa Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjnego zostały wstrzymane prace nad wprowadzeniem nowych typów aparatów fotograficznych. Takie konstrukcje jak obiektyw KOBAR (…), migawka SUDOR - poparte udanymi seriami prototypowymi zostały odłożone i wszelkie prace nad ich zastosowaniem definitywnie wstrzymane. Starania nad uruchomieniem produkcji światłomierzy w Zakładach Wytwórczych Przyrządów Pomiarowych im. J. Krasickiego zostały przerwane". [S. Surdy, W. Woźniakowski].

Geneza aparatu CUNICA nie jest jasna. Wiadomo, że w WZFO prowadzono prace nad uruchomieniem produkcji aparatu wyposażonego w światłomierz. Brak jest jednak informacji o zakończeniu sukcesem tychże prac. 

Korpus przedstawionego wyżej aparatu CUNICA - z pewnością powstał w WZFO. Jest to korpus aparatu FENIX I.

Porównanie aparatów CUNICA i FENIX I

Aparat wyposażony został w światłomierz. Produkowany był na rzecz odbiorców zagranicznych (Francja, Niemcy?). Przypuszczalnie nie pojawił się w sprzedaży w Polsce.

Kwestia wyposażenia aparatu w światłomierz jest dyskusyjna.

Zgodnie z poglądem jednych, światłomierze do aparatów montowane były poza Polską (przez importera aparatów), stosownie zaś do poglądów innych, aparat w całości montowany był w Polsce - w WZFO.

 

 

Więcej informacji w książce:

Aparaty fotograficzne produkcji Warszawskich Zakładów Foto-Optycznych w Warszawie.

 

Czytany 4854 razy