KORONA TANKETTE - (Bracia Pawelscy)

koronatankette0

KORONA TANKETTE

aparat fotograficzny z wytwórni Braci Pawelskich w Warszawie

Producent Fabryka Wyrobów Metalowych Bracia Pawelscy w Warszawie
występująca również pod nazwą:
"KORONA" Fabryka Aparatów Fotograficznych Bracia Pawelscy w Warszawie
wcześniejsza nazwa:
Fabryka Wyrobów Galanteryjno-Metalowych oraz Przyborów Fryzjersko-Toaletowych Bracia Pawelscy w Warszawie
Nazwa aparatu KORONA TANKETTE
Rodzaj aparatu celownikowy
Rodzaj materiału negatywowego błona zwojowa typu 127
Format
3 x 4 cm (16 zdjęć)
Lata produkcji 1938 - 1939
Korpus aparatu metalowy
Obiektyw fix-focus  - jednosoczewkowy, f = 1:8, o ogniskowej 60 mm, produkcji Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie
Migawka tarczowa o jednym czasie otwarcia (ok. 1/50) + B
Przysłona -
Celownik ramkowy składany
Ustawienie ostrości stałe (fix focus)
Gniazdo statywowe gniazdo 3/8"
Wyposażenie dodatkowe  futerał
Cena (1934 rok) 22,- zł

Występują dwie wersje aparatu KRONA TANKETTE - wersja wcześniejsza - oraz późniejsza, ulepszona - ze zmienioną płytą czołową obiektywu.

Na zdjęciu obok - reklama aparatu KORONA-TANKETTE zawierająca informację o dokonanych ulepszeniach aparatu. Niestety nie posiadam informacji dotyczących zakresu dokonanych ulepszeń.

Aparat KORONA-TANKETTE - egzemplarz znajdujący się w Muzeum Fotografii w Krakowie - wcześniejsza wersja aparatu. Zdjęcie - Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Aparat KORONA-TANKETTE - egzemplarz znajdujący się w rękach prywatnego kolekcjonera - unowocześniona wersja aparatu.

Zdjęcie - Jacek Przybyszewski

rekl glos

Informacja o aparacie - z czerwca 1938 roku, zamieszczona w dzienniku Nowy Głos - Żydowski Dziennik Poranny

kortk8a

Obiektyw fix-focus  - jednosoczewkowy, f = 1:8, o ogniskowej 60 mm, produkcji Polskich Zakładów Optycznych. W dolnej części widoczna dźwignia służąca do ustawiania właściwego czasu naświetlania. Fotografujący miał do wyboru czas 1/50 albo czas B.

Tylna ścianka aparatu z dwoma okienkami kontrolnymi

remont

Remontu tego aparatu mógł się podjąć tylko Marek Mazur