BUJAK - (Jan Bujak)

Aparat Jana Bujaka Aparat Jana Bujaka zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Fotografii w Krakowie http://www.mhf.krakow.pl/

Aparat fotograficzny z fabryki przyrządów mierniczych we Lwowie

Kolejny przedwojenny polski aparat którego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione.

Aparat znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

(numer inwentarzowy- MHF 190/1).

Jest to aparat drewniany, miechowy, składany (podróżny) typu "niemieckiego".

Wymiary aparatu 50 x 50 cm. Pochodzi przypuszczalnie z lat 20. ubiegłego wieku.

Na płycie czołowej aparatu znajduje się prostokątna tabliczka w kolorze złotym z wypukłymi napisami: J.Bujak/Lwów.

BJ / 10

Jan Bujak prowadził od ok. 1910 roku działalność gospodarczą we Lwowie, której przedmiotem było początkowo, prowadzenie składu aparatów fotograficznych oraz warsztatu repereacyjnego.

W 1923 roku utworzył spółkę działającą pod firmą Fabryka Przyrządów Mierniczych spółka akcyjna z siedzibą we Lwowie.

Obecnie znany jest głównie z produkcji świetnych powiększalników fotograficznych.

Przedmiotem działalności spółki był również wyrób przyrządów pomiarowych dla celów naukowych i przemysłowych oraz wyrób wszelkich precyzyjnych urządzeń mechanicznych. W informatorze z 1934 roku spółka podawała, że dysponuje własną mechaniczną stolarnią oraz lakiernią i urządzeniem do lakierowania systemem natryskiwania oraz, że produkuje przyrządy precyzyjne na specjalne zamówienie.

Z powyższego wynika, że spółka mogła produkować aparaty fotograficzne. Nie udało mi się jednak znaleźć żądnych informacji o tym świadczących.