CHROMOGRAF - (Karol Drac)

Rewolucyjny aparat do fotografii w kolorze

 inż. Karola Juliusza Draca

Konstrukcja aparatu fotograficznego inż. Karola Draca opierała się na wykorzystaniu teorii widzenia trójbarwnego - Younga-Helmholtza.

Zgodnie z tą teorią trzy rodzaje sensorów znajdujących się w siatkówce ludzkiego oka są wrażliwe na światło niebieskie, zielone i czerwone, a mózg tworzy wrażenie koloru na podstawie sygnałów dochodzących z poszczególnych receptorów - czyli informacja o kolorze jest sumą informacji o kolorach składowych (modelu kolorów RGB) - zaczerpnięto ze strony: http://historiasztuki.com.pl/NOWA/30-00-01-KOLOR.php

Aparat do "wykonywania zdjęć w kolorze" Draca - nazwany przez konstruktora CHROMOGRAFEM - był zaopatrzony trzy umieszczone w przedniej części aparatu pryzmaty.

 

 Rysunek z dokumentacji patentowej aparatu.

Dzięki zastosowaniu pryzmatów, aparat wykonywał jednocześnie trzy zdjęcia (na trzech kliszach panchromatycznych) - przy jednakowej i równoczesnej ekspozycji równej 1/15 sek.

Rysunek konstrukcji aparatu z dokumentacji patentowej

Pozytyw obrazu otrzymany z potrójnego negatywu i umieszczony w chromografie pozwalał na wyświetlanie kolorowego obrazu na ekranie.

W dniu 18 kwietnia 1906 roku Drac na specjalnym posiedzeniu Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego przedstawił publiczności swój aparat demonstrując na ekranie barwne obrazy.

Aparat Karola Draca został opatentowany między innymi w Rosji, Niemczech i USA.

 

opis

 

 

Czytany 2897 razy