DENOFOT - Wytwórnia Przyborów Fotograficznych - Poznań

 Po II Wojnie Światowej w Poznaniu, działało kilka prywatnych firm produkujących artykuły fotograficzne. Jedną z nich była, istniejąca od końca lat 40. Wytwórnia Przyborów Fotograficznych DENOFOT. Nazwa firmy nawiązuje do nazwisk jej założycieli Mariana Dekerta i p. Nowakowskiego oraz do prowadzonej przez nią produkcji. Drugi z założycieli Nowakowski, którego imienia nie udało mi się ustalić, opuścił prawdopodobnie firmę niedługo po jej utworzeniu.  

Reklama prasowa firmy DENOFOT (lata 50.)

Siedziba firmy znajdowała się początkowo przy ul. Półwiejskiej nr 2, a następnie przy ul. Walki Młodych nr 4 (8) - obecnie jest to ul. Podgórna.  Pomimo tego, że była to nieduża, rzemieślnicza wytwórnia, produkowano tam szeroki asortyment wyrobów:

- powiększalniki (w latach 1952-1953),

- trzy rodzaje kopiarek stykowych,

- maskownice 18 x 24 i 13 x 18,

Maskownica formatu 13x18 produkcji DENOFOT. W okresie powojennym maskownice ciemniowe produkowały również Warszawskie Zakłady Foto-Optyczne oraz Łódzkie Zakłady Kinotechniczne.

- pierścienie pośrednie,

- śruby statywowe,

- głowice statywowe,

- tabele naświetlań,

 

 Różnobarwne tabele naświetlań

- samowyzwalacze pneumatyczne,

Samowyzwalacz wzorowany na opracowanym w 1929 roku przez Carla Webera wyzwalaczu DIREKT.

 Samowyzwalacz hydrauliczny był bardzo poręcznym i małym urządzeniem wkręcanym bezpośrednio w gniazdo spustu migawki. Przed użyciem samowyzwalacza i jego wkręceniem do gniazda aparatu należało wcisnąć do oporu trzpień wyzwalacza naciskając nim o twarde podłoże. Samowyzwalacz działał tylko w pozycji pionowej. Wkręcenie wyzwalacza w gniazdo powodowało po kilku chwilach wyzwolenie migawki.

- magnezję - DENO-BŁYSK,

- wkładki redukcyjne do błon ciętych formatu 6,5x9, 9x12, 10x15, 12x16,5 i 13x18,

 

 

 - lampy ciemniowe,

- teczki - skorowidze do negatywów 6x9 cm.

 

Wytwórnia DENOFOT funkcjonowała do 1986 roku.

 

Poszukuję wszelkich wiadomości mogących uzupełnić informacje o działalności tej firmy.

 

 Korzystałem między innymi z z informacji zawartych na stronie: www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl (wywiad Jacka Przybyszewskiego z P. Edwardem Jachczykiem).

 

 

 

Czytany 1185 razy