Marek Mazur
Marek Mazur - Retro Kamera Gdańsk
Marek Mazur - konstruktor wyjątkowych, m.in. miniaturowych aparatów fotograficznych i fotograf. Zajmował się czymś, co jest trudne do jednoznacznego określenia, a wynika to z faktu niecodziennego połączenia rzeźby, metaloplastyki z mechaniką precyzyjną i optyką. Jego dzieła zazwyczaj, oprócz zasadniczej i oczywistej funkcji aparatu fotograficznego, mają też walory przedmiotów codziennego użytku.
Urodził się w Staszowie w województwie Świętokrzyskim, jednak całe swoje dorosłe życie związał z Gdańskiem. W tym miejscu tworzył i pracował, m.in. jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Od ponad 30 lat prowadził w Gdańsku – najpierw we Wrzeszczu a potem w Śródmieściu - swoją pracownię, w której naprawiał zepsute aparaty fotograficzne, przeprowadzał renowację starych, ale przede wszystkim konstruował pod każdym względem niezwykłe nowe obiektywy i aparaty, m.in. miniaturowe. Do jego atelier Retro Kamera, którą prowadził przy ul. Chlebnickiej, przychodzili zarówno trójmiejscy fotoreporterzy, jak i miłośnicy fotografii z całego świata. Miejsce to było chętnie odwiedzane przez turystów goszczących w Gdańsku. Stało się wręcz atrakcją turystyczną. Sam konstruktor chętnie opowiadał o swojej pasji i prezentował swoje dzieła.
Marek Mazur pierwszy miniaparat, „fotografujący pierścionek”, skonstruował pod koniec lat 70. Potem były miniaturowe aparaty w spince do krawata, rączce laski, rzeźbie świątka, zapalniczce czy ozdobnej broszy. Początki jego działalności były niemal konspiracyjne, bo ówczesne władze bardzo nieufnie podchodziły do ludzi o takich umiejętnościach, którzy mogli spotkać się nawet z oskarżeniami o szpiegostwo. Dlatego o pierwszych jego dokonaniach wiedzieli więc głównie znajomi. Później jednak przyszła światowa sława - wielokrotne publikacje w zagranicznych branżowych czasopismach i wystawy. Kolekcja miniaturowych aparatów Marka Mazura była prezentowana w Stanach Zjednoczonych (Floryda), Francji, Niemczech i w Wielkiej Brytanii.
W swojej twórczości zawsze podkreślał swój związek z Gdańskiem. Z okazji tysiąclecia miasta wykonał fotografującą broszę wmontowaną w herb, zrobił też aparat wykonany w całości z drewna, które było elementem słynnego jachtu „Generał Zaruski”, wykonał też drewniany obiektyw z soczewką z bursztynu, jedyny taki na świecie. Zdjęcia wykonane bursztynowym obiektywem były prezentowane na wystawie fotograficznej „Gdańsk w bursztynowym obiektywie” prezentowanej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Miałem zaszczyt poznać Marka. Wizyta w jego pracowni związana z odbiorem wysłanego do regeneracji aparatu przerodziła się w kilkugodzinne spotkanie przy herbacie z róży. Umówieni byliśmy na następne ...
Ta strona już się nie wyświetli
Od tej idei wszystko sie zaczęło - fotografujacy pierscionek
W młodości poznałem człowieka, który zajmował sie kolekcjonerstwem aparatów fotograficznych. To on opowiedział mi o obejrzanym w Warszawie pięknym pierścionku fotografujacym, co zainspirowało mnie by wykonac takie cudo - opowiada Marek Mazur. - Spotkało sie to z jego niedowierzaniem - założylismy sie, czy dam rade. Droga ze spotkania do mojego domu była decydujaca - postanowiłem tego dokonac i udało mi się.
Z wywiadu Zabawki godne szpiega. Nowa galeria "Retro Kamera" w Gdansku udzielonego Weronice Korbal zamieszczonego na portalu trójmiasto.pl w sierpniu 2010 roku.
Bursztynowy obiektyw - jedyny na świecie obiektyw z soczewkami wykonanymi z bursztynu
Ziutek
Aparat naręczny
Aparat ukryty w zegarku kieszonkowym