DENOFOT - Wytwórnia Przyborów Fotograficznych - Poznań
Po II Wojnie Światowej w Poznaniu, działało kilka prywatnych firm produkujących artykuły fotograficzne. Jedną z nich była, istniejąca od końca lat 40. Wytwórnia Przyborów Fotograficznych DENOFOT. Nazwa firmy nawiązuje do nazwisk jej założycieli Mariana Dekerta i p. Nowakowskiego oraz do prowadzonej przez nią produkcji. Drugi z założycieli Nowakowski, którego imienia nie udało mi się ustalić, opuścił prawdopodobnie firmę niedługo po jej utworzeniu.
Siedziba firmy znajdowała się początkowo przy ul. Półwiejskiej nr 2, a następnie przy ul. Walki Młodych nr 4 (8) - obecnie jest to ul. Podgórna. Pomimo tego, że była to nieduża, rzemieślnicza wytwórnia, produkowano tam szeroki asortyment wyrobów:
- powiększalniki (w latach 1952-1953),
- trzy rodzaje kopiarek stykowych,
Strony tytułowe folderów reklamowy kopiarek produkowanych przez wytwórnię DENOFOT. Urządzenie przeznaczone były do kopiowania stykowego odbitek z błon fotograficznych i negatywów szklanych o formatach 4,5 x 6, 6 x 6 i 6 x 9 cm. Źródłem światła kopiarek była żarówki o mocy 40 W zasilany z sieci 220 V
- maskownice 18 x 24 i 13 x 18,
Maskownica formatu 13x18 produkcji DENOFOT. W okresie powojennym maskownice ciemniowe produkowały również Warszawskie Zakłady Foto-Optyczne oraz Łódzkie Zakłady Kinotechniczne.
- pierścienie pośrednie,
- śruby statywowe,
- głowice statywowe,
- tabele naświetlań,
Różnobarwne tabele naświetlań
- samowyzwalacze pneumatyczne,
Samowyzwalacz wzorowany na opracowanym w 1929 roku przez Carla Webera wyzwalaczu DIREKT.
Samowyzwalacz hydrauliczny był bardzo poręcznym i małym urządzeniem wkręcanym bezpośrednio w gniazdo spustu migawki. Przed użyciem samowyzwalacza i jego wkręceniem do gniazda aparatu należało wcisnąć do oporu trzpień wyzwalacza naciskając nim o twarde podłoże. Samowyzwalacz działał tylko w pozycji pionowej. Wkręcenie wyzwalacza w gniazdo powodowało po kilku chwilach wyzwolenie migawki.
- magnezję - DENO-BŁYSK,
Reklama prasowa firmy DENOFOT (lata 50.)
- wkładki redukcyjne do błon ciętych formatu 6,5x9, 9x12, 10x15, 12x16,5 i 13x18,
- lampy ciemniowe,
- teczki - skorowidze do negatywów 6x9 cm.
Wytwórnia DENOFOT funkcjonowała do 1986 roku.
Poszukuję wszelkich wiadomości mogących uzupełnić informacje o działalności tej firmy.
Korzystałem między innymi z z informacji zawartych na stronie: www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl (wywiad Jacka Przybyszewskiego z P. Edwardem Jachczykiem).