ERO - Wytwórnia fotochemiczna - Poznań
Wytwórnia Fotochemiczna „Ero” w Poznaniu, której biura mieszczą się przy ul. Wielkiej 14, powołana do życia wielkim nakładem kapitału wyłącznie pochodzenia krajowego i wyposażona w urządzenia techniczne stanowiące ostatni wyraz postępu i wiedzy w zastępowanej dziedzinie, wsparta tem samem od zarania swego na trwałej podstawie wysokiej zdolności produkcyjnej i konkurencyjnej, rozwinąć zdołała bardzo żywotną i pożyteczną działalność w kierunku zdobycia i opanowania wewnętrznego rynku zbytu. Kierownictwo firmy „Ero” świadome celu i trudnego zadania, przez dobór najszlachetniejszych surowców i stały nad produkcją nadzór naukowy, obdarzyli rynek pierwszorzędną płytą fotograficzną, dorównując pod względem jakości i wszelkich wymogów znanym i renomowanym fabrykatom pochodzenia obcokrajowego i tem tłumaczy się wzrastająca popularność płyt „Ero” zarówno wśród zawodowców jak amatorów.
Omawiana placówka wytwarza płyty fotograficzne wszelkiego rodzaju dla fotografów amatorów, zawodowców, dla celów rotograwiury, rentgenowskie, dla celów leczniczych, również przeźrocza czyli diapozytywy, płyty portretowe i.t.d. w około trzydziestu najróżniejszych i w dziedzinie fototechniki zaprowadzonych rozmiarach.
Foto-Amator – lipiec 1933.
Wytwórnia fotochemiczna Ero została założona w 1931 roku przez Władysława Kaisera (powstała na bazie Fabryki Płyt Fotograficznych - Stafra). Przed II wojną światową produkcja polskich wytwórni pokrywała 35% krajowego zapotrzebowania na materiały fotochemiczne, z czego wyroby firmy Ero stanowiły 12% tej produkcji.
Wytwórnia Ero, jako jedyna w Polsce produkowała błony zwojowe szerokości 32 mm przeznaczone do miniaturowych aparatów Sida
Stoisko Wytwórni Fotochemicznej Ero na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1935 roku oraz na Międzynarodowych Targach Wschodnich we Lwowie w 1938 roku
Strony tytułowe cenników wyrobów wytwórni Ero z 1931, 1935 i 1936 roku
Program produkcji wytwórni Ero był imponujący. Stosownie do informacji zawartych w cenniku wyrobów opublikowanym w 1936 roku firma produkowała:
- błony zwojowe: Macte, Prestochrom, Awangarda, Panero,
- błony płaskie: Awangarda,
- błony do aparatów Leica (35 mm): Prestochrom i Panero,
- płyty szklane (dostępne w formatach od 4,5x6 cm do 50x60 cm): Super Specjal, Super Sensita, Super Chromina, Orto Antihalo, Super Orto Antihalo, Gradiomolla (Portretowe), Super Konterfekt (Super Portret.), Super Avia, Biplanochrom, Przeźrocza (Diapositiv), Fotomechaniczne, Do Rotograwury.
- papiery fotograficzne (w formatach od 6x9 cm do 40x50 cm oraz w roli o szerokości 66 cm i długości do 1000 cm.): Bromero (produkowany w 12 rodzajach wykończenia powierzchni) - bromosrebrowy do powiększeń i odbitek stykowych, Bromero-Rex - bromosrebrowy do fotografii artystycznej, Vapresto - wysokoczuły do powiększeń zdjęć z aparatów Lajca, Mistrzowski (Portretowy) – Chlorobromosrebrowy do fotografji zawodowej, Omnilux – chlorosrebrowy (t.zw.gazowy) do fotografji amatorskiej.
Chemikalja:
- wywoływacze w płynie: Erometon, Erocin, Eronal.
- chemikalja dozowane: wywoływacz Erometon i Erocin,
- wzmacniacz uranowy,
- osłabiacz,
- utrwalacz kwaśny,
- zabarwiacze: błekit, czerwona sepja, kąpiel miedziowa, Eroton – kąpiel barwiąca w płynie,
Proszek błyskowy: Sinfuma i Sinfuma Lux.
Matówki drobnoziarniste w formatach od 4,5x6 cm do 30x40 cm.
Strona z katalogu wyrobów wytwórni
Uszanujcie polską pracę. Przy zakupie pamiętaj - Polska potrzebuje pracy. Ero, Wytwórnia Foto-Chemiczna
Firmowa koperta na zdjęcia
W 1940 roku wytwórnia została skonfiskowana i od tego czasu funkcjonowała pod zarządem niemieckim jako Ero Fotochemische Industrie Posen.
Wyroby wytwórni Ero działającej pod zarządem okupanta jako Ero Fotochemische Industrie Posen
W trakcie działań wojennych zakłady zostały zniszczone. Po zakończeniu II wojny światowej produkcja wytwórni nie została wznowiona.